Tak, człowiek jest śmiertelny, ale to jeszcze pół biedy. Najgorsze, że to, iż jest śmiertelny, okazuje się niespodziewanie!
Nie podam ręki nikomu, kto nie wie jak jego prababka z domu - M. Wańkowicz

Wydarzenia XX wieku

Lata 10-te


I Wojna Światowa 1914-1918


"Jeszcze nigdy w historii ludzkości, tak wielu ludzi, w tak krótkim czasie nie okupiło tak mizernych sukcesów"
-opis bitwy nad Sommą, podczas I Wojny Światowej. 

Nadszedł okres I wojny światowejStrzałków  znalazł się pod okupacją austriacką. Władze okupacyjne rekwirowały konie, bydło, środki transportu, a także sprzęt potrzebny do urządzenia instytucji okupacyjnych.
W wyniku działań wojskowych, zniszczeniu uległo szereg urządzeń miejskich i fabrycznych. Wszystkie większe fabryki zaprzestały produkcji, co pogarszało sytuację materialną mieszkańców. W miarę przedłużania się wojny społeczeństwo coraz dotkliwiej odczuwało brak żywności i opału. Pogarszał się stan sanitarny miasta Radomska. W 1917 r. wybuchła epidemia tyfusu.



Ciekawy film z uroczystości otwarcia Sejmu Ustawodawczego, który w 1921 roku uchwali Konstytucję Marcową



Wypowiedź Józefa Piłsudskiego o nagrywaniu głosu ludzkiego -  5 września 1924 roku.


Józef Piłsudski - portrety


Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz niepodległościowy, dowódca wojskowy, polityk, naczelnik państwa polskiego w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918,Pierwszy Marszałek Polski od 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczpospolitej wprowadzonych w 1926 po zamachu stanu.
W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej znany pod pseudonimami Wiktor i Mieczysław. Pośród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach Polskich, używano jego przydomków – KomendantDziadek i Marszałek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz