Najstarszy “udokumentowany” przodek do którego dotarłem.
Mój praprapraprapradziadek Józef.
Józef Pawel w dokumentach kościelnych jest określany po łacinie jako Laboriosus, czyli pracowity, a to oznacza mieszkańca stanu chłopskiego. Może to też być zubożały członek rodu szlacheckiego, którego stan majątkowy zrównał się z chłopskim.
Lata życia Józefa są orientacyjne. O Gertrudzie nie wiem nic.
W zapiskach o chrzcie dzieci Józefa i Gertrudy zapisani są rodzice chrzestni w nazwiskach których występuje litera ł np. przy chrzcie Anny, Hedvigis Błędna Tak więc księża z pełną świadomością i wiedzą pisali nazwisko Pawel.
Dzieci Urbana rodziły się pod nazwiskiem Pawel. Ale dzieci Zofii i Marianny określane są jako z matki Pawlikowskiej.
Fragmenty aktu małżeńskiego Zofii Pawlikowskiej i Stanisława Poprawy z 30.05.1818 roku:[1]
(...) Stawiła się także Zofia z Pawlikowskich Jedynakowa przy familii się utrzymująca w Pustkowie Grzebieniu Gminie Gidelskiej Narodowej Ekonomii położonym zamieszkała w Mieście Starey Częstochowie urodzona (...)
Intrygujące jest to miejsce urodzenia Zofii - Stara Częstochowa[1]. Wszystkie dzieci Urbana rodziły się w Strzałkowie. Aktu urodzenia Zofii nie ma w parafii radomszczańskiej. Możliwe, że Zofia urodziła się w trakcie pielgrzymki do Częstochowy.
(...) pozostała Wdowa, Urbana i Małgorzaty z Kisielskich Pawlikowskich Włościan we wsi Strzałkowie zamieszkałych podług umowy tegoż Aktu Znania Córka, licząca podług pomienionego Aktu Znania lat skończonych czterdzieści (...)
[1] Parafia Radomsko, mikrofilm CHR nr 2269960, akt zgonu, 20.10. 1814 nr 113
[1] Parafia Radomsko, mikrofilm CHR nr 2269956, zdjęcie 380.
[1] Stara i Nowa Częstochowa połączone zostały 19.08.1826 roku. Od tego czasu funkcjonuje nazwa Częstochowa.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz