(informacja o budowie domu (Natalia Kowalczyk, 2007 r) nie jest potwierdzona dokumentami)
Zdjęcie to zostało zrobione w 1974 roku na Lipinie i była to chata Stanisława i Franciszki Pawlikowskich.
W chacie tej urodzili się; Marianna, Jan, Marian, Tadeusz, Edward, Natalia
Chata (regionalnie: chałupa, checza, chyża, izba) – dom wiejski, najczęściej drewniany.
Chaty często składały się z trzech izb: środkowej – sieni i dwóch bocznych – czarnej i białej. Izba czarna była głównym pomieszczeniem, stal w niej piec. Pełniła role kuchni a czasem sypialni. Izba biała była pomieszczeniem bardziej reprezentacyjnym. Służyła tylko celom mieszkaniowym. Obok białej izby budowano często dodatkowe pomieszczenie – komorę, służąca jako magazyn.
Mniej więcej od lat 70. XX w. tradycyjne chałupy są rzadkością w Polsce. Można je spotkać jedynie na Kaszubach, Roztoczu i w Bieszczadach.
Rozwiązania konstrukcyjne
Dach chaty najczęściej pokryty był strzecha lub gontem. Ściany budowano z drewnianych belek ułożonych w konstrukcji wieńcowej lub sumikowo-latkowej.
Początkowo podłoga wiejskiej chaty najczęściej była glinianym klepiskiem lub polepa; dopiero później zaczęto stosować podłogi z drewnianych desek. W późniejszych rozwiązaniach konstrukcyjnych, sufit wykonywano jako polepę, której integralnym składnikiem była wysuszona słoma trzciny.
Kurna chata – (chata dymna) – chata bez komina, bez przewodów dymowych. Palenisko (ognisko) znajdowało się najczęściej w środkowej części chaty a dym uchodził poprzez otwór w centralnym, najwyższym punkcie dachu.
Ciekawą ilustracją do tego tekstu jest krótki film ze skansenu w Sierpcu.
Zobacz jak wyglądały zagrody chłopskie w IXw.
Kiedyś bylem na wakacjach w Dylowie. Poszliśmy na Lipine jedyne co tam było to ślady fundamentów i resztki podłogi drewnianej. Było to chyba pod koniec lat 70-tych.
OdpowiedzUsuń